Арабіка, робуста і кава без кофеїну
У чому різниця та особливості?
Про арабіку та робусту ми знаємо давно. І чомусь, у більшості людей доволі суперечливі думки з цього приводу: хтось вважає арабіку більш якісною і елітною, а інші думають, що вона занадто кисла і несмачна. Деякі надають перевагу насиченим купажам арабіки та робусти, а треті взагалі п'ють каву без кофеїну. Час розібратися, що краще, а що гірше, і чи можна взагалі ділити каву за таким принципом.
Арабіка — примхлива рослина. Вона віддає перевагу гірським районам (не менш ніж 1000 метрів над рівнем моря). Дерева досить високі, 5-8 метрів заввишки. Листя велике, суцвіття пишні й ароматні. Кавові ягоди можуть бути різного кольору в червоно-жовтому спектрі. Завдяки тому, що дерева ростуть високо в горах, біологічно склалося так, що концентрація кофеїну в плодах дуже низька — трохи більше 1%. За арабікою потрібен особливий догляд. Її вирощують лише на спеціальних фермах, поряд висаджують затінювальні дерева (наприклад, банани), постійно підрізають гілки, удобрюють, обробляють інсектицидами тощо. Тому, звісно, ціна на зерна арабіки є обґрунтовано вищою.
Робуста більше нагадує кущ, ніж дерево, кофеїну в плодах набагато більше — до 4%. Вона абсолютно невибаглива, теплолюбна, ягоди менші. Догляд за нею практично не потрібен. Відповідно, вартість її в рази дешевша.
Питання: чому ж тоді виробляється 70% арабіки і лише 30% робусти?
Уся справа, звісно, в смаку. У зернах арабіки міститься безліч органічних кислот, цукрів, ліпідів. У смаку такої кави можна відчути і солодкі фрукти, і ягоди, і шоколад, і спеції, та багато інших приємних ноток. Робуста має досить плоский смак, зазвичай це дерево, дим, спеції, какао.
Якщо робуста не смачна, навіщо її досі вирощують і продають?
Не можна сказати, що робуста не смачна, існує багато видів робусти, що за смаком і ціною перевершують будь-яку посередню арабіку. Робусту використовують для купажів — кавових сумішей. Це ціле мистецтво знайти правильні пропорції, щоб отримати максимум з обох сортів. Арабіка в купажах відповідає за кислотність і солодкість, робуста — за кількість кофеїну і кремову текстуру.
Свіжообсмажена кава без кофеїну — це окрема історія. Її навчилися робити в 1905 році, і з того часу технологія значно видозмінилася. По суті, кофеїн з зерен вимивають за допомогою води або стисненого вуглекислого газу.
Для виробництва такої кави зазвичай купують найдешевшу арабіку і робусту. Підступ полягає в тому, що якими б не були сучасні технології, повністю видалити кофеїн все ж не вдається, а от усі смакові якості з кави зникають. Особливо це відчутно у каві, яка йде на масмаркет.
Кава без кофеїну — очевидний порятунок для людей з захворюваннями серцево-судинної системи, вагітних, літніх людей. При цьому варто не забувати, що багато продуктів, такі як чай, какао, шоколад, також містять невелику кількість кофеїну.
Висновки: на нашу думку, арабіку і робусту не можна розділяти за категорією добре/погано. Кавове виробництво — це величезний яскравий світ, у якому кожен на своєму етапі робить все можливе, щоб задовольнити кінцевого споживача. Треба це цінувати і бути відкритими до експериментів. Іноді варто випити еспресо на арабіці, не думаючи про те, що це буде кисло, а спробувати знайти там ті нотки ягід і фруктів. Іноді випити еспресо на доброму купажі і оцінити його текстуру та щільні крема. А ввечері можна і чашечку кави без кофеїну. Головне — насолоджуватися.