Шлях від зерна до чашки
Що відбувається з кавою, перш ніж вона потрапить до нас додому
Для багатьох людей залишається новиною той факт, що кава не росте в Італії. Чому взагалі виник такий стереотип? Італія, безумовно, подарувала нам еспресо і сформувала культуру, але кава там, на жаль (чи на щастя), не росте.
Де ж росте кава? Існує так званий «кавовий пояс Землі». Це область, яка проходить по екватору плюс-мінус 10 градусів на північ і південь. Саме в цій зоні знаходяться країни з тропічним і субтропічним кліматом – ідеальні умови для вирощування кави. Кавове дерево любить тепло, вологу і тропічний ґрунт.
Щоб простежити весь шлях від зерна до чашки, давайте візьмемо каву, яку ви можете спробувати в нас. Наприклад, Ефіопія Іргачіф.
Ефіопія ідеально підходить для вирощування кави за своїм кліматом і рельєфом. Це справжня колиска арабіки, саме тут її вперше виявили і навчилися готувати напій з цих зерен.
1. Ферма
Іргачіф – один з найвідоміших регіонів вирощування кави в Ефіопії. Кавові дерева ростуть на висоті від 1800 до 2200 м. Спочатку зерна висаджують у контейнери, де вони проростають. Приблизно через півроку, у сезон дощів, їх пересаджують у ґрунт. Тільки на 2-3 рік дерево вперше зацвіте і дасть перші плоди – кавові ягоди.
2. Збирання врожаю
Існує кілька методів збирання врожаю кави:
- стріпінг (збирають всі ягоди, як спілі, так і неспілі);
- пікінг (збирають вручну тільки найспіліші ягоди);
- машинне збирання (збирання врожаю за допомогою машин).
Наші ягоди збирають методом пікінгу – вручну, ретельно обираючи найспіліші плоди. Інколи фермерам не вистачає коштів на наймання працівників, тому вони збирають урожай самостійно разом зі своїми сім’ями.
3. Обробка
Після збирання врожаю настає етап обробки. Існує митий і натуральний (сухий) методи обробки. Митий метод вважається якіснішим, оскільки дозволяє відсіювати ще більше дефектних ягід. Нашу каву відправляють на станцію обробки, де її очищають від м'якоті і промивають водою. Після промивання зерна сушать на африканських ліжках – спеціальних натягнутих полотнах – протягом 10-20 днів.
4. Сортування
Після сушки з зерен знімають верхній шар – парчмент, вручну відбирають дефекти і сортують за розміром. В Ефіопії арабіка дика, і на одній фермі може рости багато її різновидів, тому зерна сортують за розміром і калібрують за грейдами. Наша кава Іргачіф належить до грейду 2. Після сортування зерна пакуються у спеціальні мішки і готуються до транспортування.
5. Транспортування та склад
Зерна перевозять у контейнерах з системою вентиляції та вологоуловлювачем. Після доставки їх розміщують на спеціалізованих складах для подальшого зберігання.
6. Капінг та обсмажування
Наша компанія замовляє у постачальника зелену каву для проби. Після капінгу (дегустації) ми приймаємо рішення, чи хочемо включити цю каву до нашого асортименту. Якщо нас все влаштовує, зерна обсмажуються, сортуються і відправляються на фасування.
7. Чашка
Останній етап – це ваш творчий процес. Кава потрапляє до вас додому або в кав'ярню, і тепер ваше завдання – налаштувати рецепт і зварити ідеальну чашку. До речі, у 18 грамах кави міститься приблизно 60 ягід або 120 зерен.
Кожного разу, насолоджуючись чашкою кави, згадайте, який довгий і складний шлях пройшло це зерно, перш ніж потрапити до ваших рук.